Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΤΗΝ ΑΕΛ

06/02/2022

Στις νίκες επέστρεψε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου κερδίζοντας εντός έδρας με 91-85 την ΑΕΛ για τη 17η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος ο Έλβις Χάρβεϊ που σημείωσε 26 πόντους, 1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου πέτυχε το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού με τον Χάρβεϊ, με την ΑΕΛ να φτιάχνει στη συνέχεια σερί επτά πόντων και στο 1' με το τρίποντο του Πίγκραμ ήταν μπροστά με πέντε πόντους (2-7). Ακολούθως υπήρξαν εναλλαγές στο σκορ, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Μπράουν και να έχουν διαφορά επτά πόντων (30-23).

Ο Αχιλλέας είχε το προβάδισμα μέχρι το 13' με το λέι απ του Νάιλς (36-33), με τους γαλαζοκίτρινους να φτιάχνουν σερί επτά πόντων και στο 14' με το τρίποντο του Πίγκραμ ήταν τέσσερις πόντους μπροστά (36-40). Μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Αχιλλέας ισοφάρισε σε 46-46 με το λέι απ του Χάρβεϊ, με τους φιλοξενούμενους να το κλείνουν με καλάθι και βολή του Φενέρ για να προηγηθεί με τρεις πόντους (46-49).

Με καλάθια των Φενέρ και Πιττάκα η ΑΕΛ απέκτησε διαφορά εννέα πόντων (46-53) στο 21', με τον Αχιλλέα να πλησιάζει στους δύο (56-58) στο 24' με το δίποντο του Μπράουν. Η ομάδα της Λεμεσού κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας προβάδισμα εννέα πόντων (64-73).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 33' με το λέι απ του Τρετιακόβ (75-75) και στη συνέχεια με τις δύο βολές του Χάρβεϊ πέρασαν μπροστά (77-75) στο 34'. Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, με το καλάθι του Χάρβεϊ είχε διαφορά πέντε πόντων (85-80), παίρνοντας τελικά την έκτη νίκη του με σκορ 91-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 46-49, 64-73, 91-85

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή)

Μπράουν 25 (3), Γεωργακούδης 13 (1), Τρετιακόβ 16, Χάρβεϊ 26 (1), Νάιλς 8, Βασιλείου 3, Αγρότης, Ανθυμιάδης,