ΤΡΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ – ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΜΟΛΔΑΒΙΑΣ

30/07/2021

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχε η Εθνική Νεανίδων στο FIBA U18 Women’s European Challenger, όπου επικράτησε της Μολδαβίας εύκολα με 100-23.

Η Κύπρος ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Στην α’ περίοδο είχε προηγηθεί με 31-10, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 60-18. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ πήγε στο 77-20 ενώ με το τέλος του αγώνα η ομάδα της Δωρίνας Ιωαννίδου νίκησε με 100-23.

Πρώτη σκόρερ της Κύπρου αναδείχθηκε η Χαρά Ζίττη με 14 πόντους (2 ριμπάουντ, 1 ασίστ). Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν επίσης οι Μαρία Σωτηρέλη (13 πόντοι, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παναγιώτα Κυριάκου (12 πόντοι, 3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Εμέλια Γεωργίου (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Αξιοσημείωτο είναι πως όλες οι καλαθοσφαιρίστριες της Κύπρου κατάφεραν να σκοράρουν.

Η Εθνική Κύπρου θα αγωνιστεί ξανά το Σάββατο (31/07) απέναντι στην Ανδόρα για τα ημιτελικά. Στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την διοργάνωση, η Κύπρος είχε επικρατήσει της Ανδόρας με 95-34.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-10, 60-18, 77-20, 100-23