ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ!

14/02/2021

Mετά από συναρπαστικό αγώνα η Ανόρθωση στέφθηκε κυπελλούχος, κερδίζοντας στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών Α’ κατηγορίας με 74-72 την ΑSBIS ΑΕΛ. Για την ομάδα της Αμμοχώστου είναι το πρώτο κύπελλο στην ιστορία της και ήρθε στην παρθενική της συμμετοχή σε τελικό.

Η ΑΕΛ, η οποία είναι η πολυνίκης του θεσμού με 15 κατακτήσεις σε 19 διεκδικήσεις, το πάλεψε μέχρι το φινάλε κι έχασε στις λεπτομέρειες από την Ανόρθωση.

Η ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε η Ντιάνα Ντέλβα με 30 πόντους, 26 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Στα πρώτα λεπτά το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο 4' οι βολές της Ντέλβα έφεραν την ισοφάριση 10-10, με την ΑΕΛ να φτιάχνει σερί έξι πόντων και στο 6' με το λέι απ της Οικονομίδου έγινε το 16-10. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο της Ράτσα για την Ανόρθωση που έφερε τη μείωση σε 23-20.

Ο πρώτος πόντος στο δεύτερο δεκάλεπτο επιτεύχθηκε με βολή της Τσέρι (24-20) στο 11', με την ομάδα της Αμμοχώστου στη συνέχεια να φτιάχνει σερί 11 πόντων και στο 16' το τρίποντο της Ρουσσάκη έφερε το 31-24 για την Ανόρθωση. Οι «γαλαζοκίτρινες» μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ στο 19’ με το δίποντο της Όρλοβιτς (33-31), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η ίδια καλαθοσφαιρίστρια με βολή έκανε το 34-31, που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΛ μπήκε με τρεις πόντους της Όρλοβιτς στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 21' προηγείτο με 37-31, με την Ανόρθωση στο 23' με λέι απ της Ντέλβα να παίρνει κεφάλι στο σκορ (37-38). Στο 26', μετά από τρίποντο της Τσέρι και δίποντο της Όρλοβιτς, η ΑΕΛ είχε διαφορά πέντε πόντων (46-41), ενώ ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν ισόπαλο 50-50. Ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για την Ανόρθωση, που έκλεισε με τρίποντο της Ρουσσάκη, που έφερε το υπέρ της 58-50 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο συγκλονιστικό στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την αγωνία να παραμένει αναλλοίωτη μέχρι το τελικό σφύργιμα. Στο 32' η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (60-60), ενώ στο 36’ μετά τη βολή της Τσέρι είχε προβάδισμα έξι πόντων (71-65). Το συγκρότημα της Λεμεσού ήταν μπροστά μέχρι το 38', με την Πάγκαλο να πλησιάζει στο 72-70 με τις δύο βολές της Πάγκαλος. Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του παιχνιδιού η Ρουσσάκη με τρεις βολές έβαλε μπροστά την Ανόρθωση με 73-72, ενώ λίγο αργότερα η βολή της Πάγκαλος έγραψε το τελικό 74-72 για την Ανόρθωση και ο τίτλος βάφτηκε στα χρώματα της «Κυρίας».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 34-31, 50-58, 72-74