ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ!

17/08/2018

Η Εθνική Κύπρου σημείωσε πολύ σημαντική νίκη απέναντι στο Λουξεμβούργο, του οποίου επικράτησε με 77-54 σε αναμέτρηση που έγινε για τις θέσεις 21-24 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 Β' Κατηγορίας, το οποίο διεξάγεται αυτές τις ημέρες στο Σαράγεβο. Με την νίκη αυτή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εξασφάλισε την παραμονή του στην Β' κατηγορία, που ήταν και ο μεγάλος στόχος της Εθνικής μας.

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν οι Αινέας Γιουνγκ με 19 πόντους (13 ριμπάουντ), Τζο Τζο Γκαρσία με 14 πόντους (4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), Γιώργος Πορφυρίδης με 12 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Φίλιππος Τίγκας με 11 πόντους (11, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να πηγαίνει στο 17-15 υπέρ της Κύπρου με το τέλος της περιόδου. Η κυπριακή ομάδα ήταν σαφώς βελτιωμένη στην συνέχεια, καταφέρνοντας έως το ημίχρονο να φέρει το σκορ στο 43-35. Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας, με την Κύπρο να έχει ελαφριά υπεροχή, οδηγώντας το σκορ στο 56-41 στην τρίτη περίοδο. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Κυπρος πήρε την νίκη με τελικό σκορ 77-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 35-43, 41-56, 54-77